Що таке ефірні олії та гідрозолі?
Що таке ефірні олії та гідрозолі?
Ефірні олії
Термін «ефірне масло» зазвичай відноситься до ароматичної речовини, яка походить з рослини. Якщо ви відчуваєте запах квітки, трави чи спеції, ви відчуваєте запах ефірної олії. Ви можете знайти ефірні олії у різних частинах рослини, наприклад:
- Листя: шавлія, евкаліпт, розмарин
- Колір: троянда, жасмин
- Цедра: лимон, апельсин
- Дерево: сандал, кедр
- Коріння: валеріана, імбир
- Кора: кора кориці
- Смола: мирра
Натуральні ефірні олії завжди складаються з великої кількості хімічних сполук, поєднання яких надає маслу аромат та цілющу силу. Вони складаються виключно з летких компонентів і переважно містять монотерпеноїди, монотерпени, сесквітерпеноїди, сесквітерпени, альдегіди, спирти, складні ефіри, прості ефіри та кетони.
В даний час майже всі аромати також виробляються синтетично. Однак цей спосіб ніколи не дозволить відтворити всі речовини, що характеризують конкретну олію, а, як правило, тільки запах, який є лише одним компонентом. Таким чином, навіть якщо ви відчуєте запах синтетичного аромату лаванди, наприклад, він не нестиме в собі жодних лікувальних властивостей.
Натуральні ефірні олії | Аромат та цілющі властивості |
Штучні олії | Тільки аромат, без цілющих властивостей |
Гідрозоль
Оскільки ефірні олії не змішуються з водою, дистилят трав'яної парової дистиляції складається як з водяного, так і масляного шару. Водний шар має багато назв, включаючи гідрозолю, гідролат, трав'яний дистилят, квіткову воду, трав'яну воду та ефірну воду. Ми вирішили використати найбільш популярний термін, Гідрозоль. Гідрозол містить дистильовані водорозчинні компоненти і часто являє собою колоїдну суспензію (це означає «гідрозоль» в хімічному сенсі, каламутна колоїдна суспензія масла і води) ефірних масел в тому числі.
У минулому гідрозолі часто вважалися побічним продуктом дистиляції, але вони є важливим побічним продуктом. Крім ароматизаторів, вони також використовуються в медицині, косметиці, охороні здоров'я, кулінарії, випічці, напоях та багатьох інших домашніх застосуваннях. Деякі джерела навіть називають їх використання у охороні здоров'я «новою ароматерапією».
Усі інструкції щодо збільшення виходу ефірної олії (див. розділ 4) також мають вирішальне значення для гідрозолів. Якщо буде отримано максимально можливий вихід олії, гідрозоля буде найбільш інтенсивною.
Екстракти
У багатьох книгах про трави неодноразово йдеться про екстракти рослин та трав. Рослинні екстракти дійсно містять ефірні олії, але їх кількість занадто мала, щоб відокремити від них олію. Таким чином, екстракти використовуються у цій формі. Ми розрізняємо два різні типи екстракту.
Для водних екстрактів рослини поміщають у воду (не нагріваючи), відварюють або додають у киплячу воду, як при приготуванні чаю. Ці екстракти практично не містять ефірних олій, тому що вода дуже погано розчиняє ці частини рослини.
Якщо, наприклад, замаринувати рослину в етиловому спирті міцності 96%, з'явиться настоянка. (Кулінарна) олія використовується для масляних екстрактів. В обох варіантах ефірна олія розчинена в рідині, але її вміст недостатньо високий, щоб потім витягти з неї ефірну олію.
Контроль якості ефірних олій
Поки що історія ефірних олій залишається історією підробок! Поряд з багатьма методами хімічного аналізу існує кілька методів фізичного аналізу, які ви можете використовувати для перевірки якості ефірної олії: вимірювання кольору, вимірювання густини, вимірювання показника заломлення, точок кипіння та плавлення тощо.
Сучасний метод - це аналіз складу та кількісного розподілу компонентів ефірної олії. Різні компоненти можна поділити за допомогою газової хроматографії, а потім проаналізувати. Хіральна газова хроматографія є найбільш підходящою, коли окремі стереоізомери поділяються в маслі. Це єдиний метод, який дозволяє визначити, чи має речовина синтетичне чи натуральне походження. Стереоізомери – це молекули, які є дзеркальним відображенням один одного. Їхнє розташування однакове, але їх не можна накладати один на одного. Що стосується їх хімічної поведінки, стереоізомери схожі на дві абсолютно різні речовини, і вони також багато в чому різняться фізично.
Який із цього можна зробити висновок? Природа виробляє сполуки з іншими співвідношеннями стереоізомерів, ніж хіміки-лабораторії. Це означає, наприклад, що в реальному маслі буде більше «правих» молекул, ніж «лівих» молекул. Однак якщо цю олію відтворити в лабораторії, «лівих» молекул у ній буде більше, ніж «правих». Це дозволяє визначити, наскільки натуральна олія насправді по газовій хроматограмі. Це особливо важливо в ароматерапії, оскільки олії з «природним співвідношенням стереоізомерів» надають на організм зовсім інший вплив, ніж синтетичні олії з іншим співвідношенням стереоізомерів.
В 1989 експеримент показав, що близько 80 відсотків комерційно доступних масел лаванди були підробленими. Виявити це було б неможливо без хіральної газової хроматографії.
Найостаннішою розробкою в області автентичності ефірних олій є кристалографія. Цей метод надійний навіть у тих випадках, коли хіральна газова хроматографія не може дати значних результатів, тому що зростання кристалів та їх геометрія настільки специфічні, що можна розрізнити навіть олії з того самого типу рослин, але походять з різних місць.
Проте синтетичні підробки не єдині над ринком. Дорогі ефірні олії часто змішують з дешевшими, такими як вербена з лемонграсом, лаванда з гібридами лаванди або троянда з геранню. Також прийнято розбавляти справжні ефірні олії нейтральними оліями та/або парафіновою олією. Це найпоширеніший (і найдешевший) метод підробки нині, особливо у парфумерії, але підробки цього можна виявити з допомогою простого «тесту на жирні плями» (див. стор. 6). Оскільки сирі олії зазвичай доступні лише в неочищеній, фальсифікованій або розведеній формі, перед використанням їх завжди очищають шляхом перегонки зі зворотним холодильником. Як саме проводиться це очищення, залежить від того, для чого використовується кінцевий продукт. Для фармацевтичних продуктів олія має бути дуже ретельно очищена, тоді як середнього ступеня очищення достатньо для косметичних продуктів та мила, а олії для ароматичних олій часто продаються в неочищеному вигляді.
Термін «ефірна олія» в даний час не охороняється законом, що означає, що «чиста ефірна олія», вказана на пляшці, не обов'язково гарантує, що вона дійсно містить натуральну чисту ефірну олію.
Примітка: часто зустрічаються підроблені синтетичні версії наступних олій: бергамоту, лаванди, меліси, троянди, жасмину, герані, кориці, неролі, петігрейну, гірської сосни, розмарину, чебрецю.
Коментарів